O tym, że produkty pszczele wspomagają leczenie wielu schorzeń, wiadomo od dawna. Istnieje jeszcze inny sposób, który nie polega na spożywaniu czy wcieraniu, ale na... wąchaniu. Uloterapia to nowy kierunek w apiterapii.
Aromaterapia znana jest już od wielu pokoleń. Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania tą tematyką. Polega ona na leczeniu związkami, które działają na organizm, w szczególności na układ nerwowy poprzez zmysł węchu. Związki te można wprowadzić do organizmu także przez skórę podczas kąpieli i masażu. W medycynie tradycyjnej stosuje się w celach leczniczych także inhalacje, szczególnie wtedy, kiedy nie ma możliwości przyjmowania leków innymi sposobami, np. dożylnie lub przez przewód pokarmowy. Substancje lotne dostają się z powietrzem drogami układu oddechowego do płuc, a stamtąd z krwią przedostają się do poszczególnych narządów.
Jednym ze sposobów na kurację zapachem jest spalanie świec z pszczelego wosku. Kolejnym natomiast jest bezpośrednie wdychanie zapachu z ula. Osobom bojącym się tych owadów oraz uczulonym nie zaleca się zbliżania do ula bez odpowiedniego kombinezonu.
Niektórzy idą krok dalej i budują tzw. domki do uloterapii. Jest to specjalnie zaprojektowany domek, wewnątrz którego umieszczany jest ul z pszczołami. W jednym takim domku, zależnie od konstrukcji i budowy, może mieścić się od 2 do 10 uli.
Nie ma tu powodu do obaw, ponieważ pszczoły oddzielone są drobną siatką, dzięki czemu nie dostają się do środka domku, a wylotek z takiego ula umieszczony jest na zewnątrz. Dzięki temu pszczoły mogą swobodnie zajmować się swoją pracą, a człowiek, siedząc lub leżąc na leżance wewnątrz nad pszczołami, może odpocząć i cieszyć się cichym brzękiem pracujących owadów oraz kojącym, miodowym zapachem z ula. Powietrze, które wypełnia taki domek ulowy pozbawione jest bakterii, wirusów i chorobotwórczych grzybów, natomiast atmosfera jest tak uspokajająca, że niektórzy zasypiają tam niemal od razu.
Aromaterapia powietrzem z ula, czyli tzw. uloterapię można prowadzić tylko w sezonie pasiecznym, wtedy kiedy pszczoły są aktywne. Może być ona traktowana jako atrakcja w gospodarstwie pasiecznym lub agroturystycznym.
Wskazania do zastosowania uloterapii:
- choroby układu nerwowego (nerwice)
- bezsenność
- łagodzenie skutków stresu
- syndrom ciągłego zmęczenia
- choroby serca i układu krążenia (podwyższone ciśnienie)
- choroby reumatyczne
- choroby układu oddechowego (astma, zapalenie oskrzeli i inne dolegliwości)
- w profilaktyce innych chorób
Ciekawostką jest, że już po pierwszej wizycie w domku można odczuć polepszenie się stanu fizycznego i psychicznego. Osobom, którym zapach przeszkadza lub nie odpowiada, nie należy zmuszać do korzystania z takiego domku.
Dla osób nieuczulonych i niebojących się pszczół, aromaterapia może odbywać się w pasiece podczas przeglądów pszczół.
Warto jeszcze wspomnieć o zapachu wosku wytwarzanym podczas jego przetopienia, a następnie odlewania świeczek i innej galanterii woskowej. Zapach pochodzący z podgrzewanego wosku również działa uspokajająco, a taką kurację można wykonywać w domowym zaciszu, wykorzystując kuchenkę, naczynie oraz wosk.
Z pszczołami szybko można się oswoić i czerpać przyjemności – nie tylko dla zdrowia, ale także pozyskiwać inne cenne produkty pszczele – miód, pyłek, pierzgę, propolis czy mleczko pszczele.
Lidia Sąsiadek
„Podkarpackie Wiadomości Rolnicze”
PODR Boguchwała
Fot. Anna Bielańska