1

2

AgroPlatforma ODR

Ich pasją są konie i psy

Ich pasją są konie i psy

Klaudia i Tomasz Tomczykowie prowadzą gospodarstwo rolne w miejscowości Babin, gm. Bełżyce. Pracę na roli rozpoczęli w 1997 r., kiedy to pan Tomasz przejął gospodarstwo od rodziców. W 2008 r. powiększyli je o grunty i budynki odziedziczone przez panią Klaudię. Obecnie ma ono powierzchnię ok. 19 ha. Rolnicy uprawiają w nim rzepak, pszenicę, owies i grykę. Oprócz prowadzenia gospodarstwa rolnego państwo Tomczykowie z Babina w gminie Bełżyce rozwijają swoje pasje. Pierwszą z nich jest hodowla koni fryzyjskich i małopolskich, drugą hodowla psów rasowych.

 

Konie Fryzyjskie i Małopolskie

Rasą, w której się zakochali, jest Koń Fryzyjski. Jest on użytkowany na wiele sposobów. Sprawdza się jako koń spacerowy, ujeżdżeniowy, zaprzęgowy oraz w pokazach rewiowych. Świetnie nadaje się też do hipoterapii. Wysoka inteligencja i chęć współpracy z człowiekiem pozwalają na użytkowanie fryzów przez osoby o dużym stopniu niepełnosprawności do jazdy wierzchem. Te specyficzne cechy rasy spowodowały, iż w ciągu ostatnich 20 lat konie fryzyjskie zaczęły być hodowane w wielu częściach świata. Wyróżnia je bardzo dobry charakter, ufność i mała skłonność do narowów. Jedyną dopuszczoną maścią jest kara.

Z końmi pani Klaudia miała kontakt od dziecka. Pierwszego własnego konia dostała od rodziców w wieku 15 lat, była to klacz małopolska. W 2005 r. Tomczykowie zakupili pierwszą w okolicy klacz fryzyjską, a w 2010 r. sprowadzili z Holandii ogiera. Obecnie utrzymują kilka klaczy, od których odchowują potomstwo. Część pozostawiają na remont stada, pozostałe sprzedają w różnym wieku. Autentyczność tej rasy udokumentowana jest księgami hodowlanymi prowadzonymi w Holandii.

 

Owczarki Niemiecki i Belgijski

Hodowla psów rasowych: Owczarków Niemieckich krótkowłosych z linii typowo użytkowej oraz Owczarków Belgijskich Malinois to druga pasja Tomczyków. Alta Escuela (przydomek hodowlany) jest hodowlą działającą pod patronatem Związku Kynologicznego w Polsce (ZKwP), jedynej w Polsce organizacji uznanej przez Międzynarodową Organizację Kynologiczną (FCI) z prawem do wydawania rodowodów.

Główny nacisk w hodowli kładzie się na cechy użytkowe i zdrowotne kojarzonych ze sobą przedstawicieli rasy, używając najlepszych, sprawdzonych w pracy reproduktorów, niejednokrotnie Mistrzów Świata IPO3. Wszystkie psy posiadają udokumentowane genetycznie pochodzenie kilka pokoleń wstecz, badania potwierdzające zdrowie i testy przydatności charakteru. Nie są to psy dla przeciętnego Kowalskiego, wyróżniają się mocną psychiką i wysokim popędem łupu, hodowane są z przeznaczeniem do sportów kynologicznych, głównie IPO (tropienie, posłuszeństwo, obrona), ratownictwo, praca w służbach mundurowych.

Obecnie psy z hodowli Alta Escuela reprezentują Polskę na zawodach rangi międzynarodowej. Hodowla posiada aktualnego Mistrza Polski IPO3, który w tym roku reprezentuje nasz kraj na Mistrzostwach Świata. W dość krótkim czasie praca hodowlana państwa Tomczyków została zauważona i doceniona przez wieloletnich hodowców i sportowców z całego świata.

Hodowla psów to nie tylko pasja, ale i wielkie wyzwanie. Dobrze zorganizowana wymaga wszechstronnej wiedzy. Trzeba ją tak zaplanować, aby utrzymać odpowiedni poziom i jednocześnie osiągnąć postęp. Państwo Klaudia i Tomasz stawiają na jakość, a nie na ilość hodowanych przez siebie zwierząt.

Anna Wójcik

„Lubelskie Aktualności Rolnicze”

LODR Końskowola