1

2

AgroPlatforma ODR

Dron wsparciem dla rolnika

Dron wsparciem dla rolnika

Rolnictwo to jeden z sektorów gospodarki, który rozwija się niezwykle szybko, zwłaszcza jeśli chodzi o wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych.

 

    Obecnie coraz częściej można zaobserwować wykorzystanie dronów w rolnictwie. Stosowane są w wielu aspektach związanych z uprawą, hodowlą zwierząt i monitoringiem pól.

     Jednym z coraz popularniejszych działań, w których wykorzystuje się drony jest monitorowanie pól (obserwacja stanu upraw). Dzięki zainstalowanym na dronach kamerom i czujnikom, rolnik nie musi zajmować się tym osobiście. Może sam sterować dronem lub wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie, dzięki któremu sprzęt zbierze potrzebne dane bez angażowania człowieka. Ta funkcja jest szczególnie przydatna na wielohektarowych uprawach. Stosowanie statków powietrznych pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach związanych z eksploatowaniem innych sprzętów rolniczych.

     W rolnictwie, niestety, mamy często do czynienia z wahaniami pogody oraz wpływem innych czynników losowych. Jeśli nasze uprawy w jakiś sposób zostały zniszczone, np. w wyniku gradu, wiatru czy ulewnych deszczy, za pomocą drona można sporządzić dokumentację zdjęciową rozległego terenu, która może być pomocna w uzyskaniu pomocy finansowej.

     Rozwój bezzałogowych statków powietrznych i ich wykorzystanie postępuje w bardzo szybkim tempie, dzięki temu maszyny mogą coraz dłużej utrzymywać się w powietrzu. Umożliwia to efektywne wykorzystanie dronów do oprysków pól, ale ze względu na niewielkie rozmiary zaleca się, stosowanie w przypadku zabiegu na wydzielonej części pola lub sadu, która wymaga szybkiej interwencji.

     Stosowanie nowoczesnych sprzętów będzie coraz częściej zastępować człowieka i dokonywać czynności za niego w błyskawicznym tempie. Rolnik w pełni zautomatyzowanym gospodarstwie będzie jedynie pełnił nadzór nad działającymi systemami cyfrowymi.

 

Grzegorz Bochnak

„Podkarpackie Wiadomości Rolnicze”

PODR Boguchwała

(za „AGRO” 3/2020)