1

2

AgroPlatforma ODR

Branża rolno-spożywcza spotkała się w Kluczborku

Branża rolno-spożywcza spotkała się w Kluczborku

POMOCNA GIEŁDA KOOPERACYJNA

 

Opolszczyzna branżą rolno-spożywczą stoi. O tym, jak skutecznie konkurować z dużymi podmiotami i dlaczego ważny jest element zaskoczenia, rozmawiali w Kluczborku przedsiębiorcy z branży rolno-spożywczej.

 

- W północnej części Opolszczyzny, firmy z branży rolno-spożywczej stanowią dużą część rynku, dlatego kierujemy do nich program pomocy, którego częścią jest giełda kooperacyjna - mówił Paweł Wąsiak, dyrektor Kluczborskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

Na giełdzie, poza firmami rolno-spożywczymi z subregionu Kluczbork – Namysłów – Olesno, pojawili się również przedstawiciele firm spoza woj. opolskiego, zajmujący się m.in. produkcją wędlin czy tworzeniem oprogramowania dla sklepów spożywczych. Dzięki temu spotkanie było okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, poznania swoich możliwości, a także inspirujących rozmów dotyczących innowacji w branży.

- W moim sklepie pszczelarskim sprzedaję produkty pochodzenia pszczelego, które obecnie robią furorę, ponieważ apiterapia została uznana za oficjalny dział medycyny. Leczenie przy pomocy miodu nie wywołuje skutków ubocznych, a sam miód jest łatwo przyswajalny przez organizm - przekonywał Henryk Nosewicz, właściciel firmy „Pszczółka” z Ligoty Górnej.

W trakcie giełdy przedsiębiorcy mogli się również spotkać z przedstawicielami opolskich instytucji otoczenia biznesu (Izba Gospodarcza „Śląsk”, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki) oraz porozmawiać na temat możliwości dofinansowania działalności gospodarczej i leasingu dla firm. Gościem spotkania był Tomasz Gabor, bloger znany z telewizyjnych programów kulinarnych, który opowiadał o cieszących się niezwykłą popularnością szkoleniach kulinarnych.

Szansą rozwoju dla małych przedsiębiorstw z branży rolno-spożywczej są produkty tradycyjne i regionalne, o czym przekonywali przedstawiciele Stowarzyszenia Klaster Dobrej Żywności „Oleski Koszyk” - organizacji zrzeszającej lokalnych producentów żywności.

- Produkowana przez OSM Olesno śmietankówka, czyli likier na bazie 30% śmietany, stała się jedną z największych atrakcji promujących region. Nie może jej zabraknąć na targach i festynach, gdzie jest doceniana za smak i sposób produkcji - podkreślał Lesław Wypych.

Giełda kooperacyjna dla branży rolno-spożywczej odbyła się w ramach projektu „Wsparcie innowacyjności MŚP Subregionu Kluczbork – Namysłów – Olesno”. Celem projektu jest zwiększanie konkurencyjności firm z sektora MŚP z trzech powiatów: kluczborskiego, namysłowskiego i oleskiego, które działają na lokalnym rynku przez co najmniej dwa lata, w jednej z trzech kluczowych branż: budowlanej, drzewno-papierniczej, w tym meblarskiej oraz rolno-spożywczej. Kolejna giełda, tym razem dla branży budowlanej, jest zaplanowana na drugi kwartał tego roku.

Katarzyna Szmyrska

„Kurier Rolniczy”

OODR Łosiów